کتاب «اگر اقیانوس‌ها مرکب بود - دوستی بعید و سفری به قلب قرآن» یکی از پنج فینالیست جایزه ملی کتاب آمریکا شد.

به نقل از پایگاه خبری «PBS»، این کتاب از سوی روزنامه واشنگتن پست مورد ستایش قرار گرفته و کتابی که باید حتماً خوانده شود معرفی شده است. 

در این کتاب کارلا پَوئر (Carla Power) درباره داستان اینکه چگونه او و دوست قدیمی‌اش شیخ «محمد اکرم ندوی» راهی را برای مقابله با تصورات نادرست موجود در مورد قرآن پیدا می‌‌‌کنند، سخن می‌گوید. 

پَوئر که خود یک آمریکایی سکولار است و مادری یهودی و پدری کواکر دارد، با محمد اکرم ندوی آشنا می‌شود. در این کتاب داستان سفر یک ساله آن‌ها به عمق قرآن بیان و نشان داده می‌شود که اسلام برخلاف آنچه در رسانه‌ها گفته می‌شود، مروج صلح و احترام برای بانوان است. 

کارلا پوئر به مدت یک سال در کلاس‌های قرآن ندوی شرکت می‌کند و تلاش می‌کند به کمک او قرآن را بشناسد؛ زیرا هر دو از تصورات نادرستی که در این باره وجود دارد، ناخرسند هستند. 

او در مورد تصورات نادرستی که در مورد قرآن نسبت به زنان وجود دارد می‌گوید: قرآن مردان را سرپرست عنوان می‌کند؛ اما این به معنای پایین‌تر بودن جایگاه زنان نیست؛ بلکه معنای بسیار زیبایی دارد و آن این است که مردان حامی و مسئول زنان هستند. 

پوئر در مورد حجاب نیز می‌گوید: قرآن تنها از بانوان می‌خواهد که لباس محجوبانه بپوشند و قوانین موجود در جوامع مختلف در مورد حجاب به پیشینه فرهنگی آنان باز می‌گردد. 

او همچنین می‌گوید: در این کتاب ما برای شناخت قلب و جوهر دین و بازشناسی آن از مسائل شکل گرفته درباره دین تلاش کرده‌ایم. 

پوئر می‌افزاید: با اینکه به دینی معتقد نیستم؛ اما هنوز هم وقتی زیر بار زندگی روزمره به دنبال آرامش می‌گردم به کلاس قرآن پناه می‌برم. 

او گفت: هنگامی‌که در جلسه آخر کلاس قرآن از شیخ ندوی پرسیدم چگونه می‌توانم درک خود را عمیق‌تر کنم، جواب او تکرار امر «اقرا» به محمد[ص] بود. او به من گفت: به خواندن ادامه بده. آن را دوباره و دوباره بخوان.

 

منبع: آرماگدون

 

نظرها

    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است .

ارسال نظر

برای نظر دادن ابتدا با نام کاربری و رمز عبور خود وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید .
برای ورود یا ثبت نام اینجا را کلیک کنید .