" او به من آموخت مهربان باشم... او به من آموخت برای جامعه خود ایثار کنم ... او به من آموخت دیگران را بر خود مقدم بدارم و رفتار خوبی از خود نشان دهم... او به من آموخت تا به عقایدم ایمان داشته باشم... او به من آموخت برای اقامه عدالت اجتماعی به پا خیزم... او به من آموخت با آنچه اشتباه است مخالفت کنم و در کنار چیزهای درست بایستم... او به من آموخت در راهی که پیش گرفته‌ام ثابت قدم باشم...
۱۴۰۰ سال پیش، مردی تا آخر ایستاد... آن مرد حسین بود"

اینها جملاتی است که صدها جوان مسلمان در جهان، با آنها مردم غیر مسلمان دنیا را با ارزشهای اسلامی آشنا می کنند؛ آنهم در شرایطی که گروههای تروریستی "اسلام دروغین" را به جهانیان عرضه کرده اند که خالی از شرافت، عشق، محبت و مردانگی استاین جوانان در مناسبت های مختلف، با اهداء گل، آب و خوراکی، با آنها درباره امام حسین (علیه السلام)  صحبت می کنند و متن های کوتاهی نیز به آنها تقدیم می نمایند.

سازمان مردم‌نهاد "حسین کیست؟" به همت تعدادی از جوانان لندنی در سال 2012 م. شروع به کار کرد؛ اما خیلی زود به سراسر جهان رسید. اکنون گروههایی که از این سازمان مرتبط هستند یا از آن الگو گرفته اند، در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا، کانادا، انگلیس، فرانسه، آلمان، نروژ، استرالیا، نیجریه، کویت، لبنان، هند و پاکستان در حال فعالیت است.

*
سازمان "حسین کیست؟" چیست؟

اعضای این سازمان سعی دارند تا با اجرای برنامه‌های متنوع مردمی ــ مانند اطعام بی‌خانمان‌ها، رسیدگی به ایتام، اهداء خون، امور خیریه، کمک به قربانیان حوادث طبیعی، تبلیغات خلاقانه و... ــ مردم جهان را با امام حسین (علیه السلام)  و قیام عاشورا آشنا کنند.فعالان سازمان مردم‌نهاد «حسین کیست؟» و گروههایی که از آن الگو گرفتند، از طریق فعالیت های خود، افراد بسیاری را در سراسر جهان با امام حسین (علیه السلام)  آشنا کرده‌اند.

همچنین تاکنون افراد بسیاری در سراسر جهان به صورت داوطلبانه به فعالیت در این کمپین پرداخته و سعی کرده اند تا با کمک رسانی به افراد نیازمند پیام واقعی امام حسین  (علیه السلام)  را به گوش همگان برسانند.

این کمپین در حال حاضر سایتی در اختیار دارد که داستان زندگی امام حسین  (علیه السلام)  و وقایعی که بر وی و یاران با وفای آن حضرت برای مقابله با ظلم و ستم بر آنان گذشت آشنا کنند.

این سایت از زمان افتتاح خود هزاران بازدید کننده از کشورهای مختلف جهان داشته است و توانسته توجه افراد بسیاری را به خود جذب و افراد علاقه مند را به گسترش این کمپین دعوت کند.

بعد از دو سال تلاش، در حال حاضر این گروه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا، کانادا، انگلیس، فرانسه، آلمان، نروژ، استرالیا، نیجریه، کویت، لبنان، هند و پاکستان در حال فعالیت است و توانسته حامیان بسیاری را از ادیان، نژادها، اقوام و فرهنگ‌های گوناگون به خود جذب کند.

*
سازمان "حسین کیست؟" چه می کند؟

فعالان این گروه در کشورهای مختلف و به مناسبت‌های گوناگون شیوه‌های جالبی را برای معرفی چهره انسانی امام حسین (علیه السلام)  به کار می‌گیرند.

(1) توزیع گل و تراکت‌هایی درباره امام حسین (علیه السلام)  در میان عابران و صحبت با مردم درباره علل قیام آن حضرت؛

(2)اهدای خون به نیازمندان و بیماران با نیت خیرخواهانه؛

(3)فعالیت‌های تبلیغاتی در مترو و ذکر نام امام حسین (علیه السلام)  یا احادیثی از ایشان؛

(4)راه اندازی کمپین TeamGiveBack ؛

فعالان این گروه با راه‌اندازی کمپین "TeamGiveBack" از عدالت‌طلبان و آزادگان جهان خواستند تا احساسات و شناخت خود را از امام حسین (علیه السلام)  با افرادی که هنوز با ایشان آشنا نیستند به اشتراک بگذارند.

آنان از مردمی که امام حسین (علیه السلام)  را می‌شناسند خواستند تا بگویند چه درسی از شخصیت این امام و قیام عاشورا برای زندگی خود گرفته‌اند.

فعالان این گروه همچنین با انتشار فیلمی به معرفی کمپین خود پرداخته‌اند که در ذیل بخش‌هایی از جملات گفته شده در این فیلم ذکر می شود:

۱۴۰۰ سال پیش، مردی تا آخر ایستاد، آن مرد حسین (علیه السلام)  بود.
حسین  (علیه السلام)  به من آموخت مهربان باشم...
حسین  (علیه السلام)  به من آموخت برای جامعه خود ایثار کنم ...
حسین (علیه السلام)  به من آموخت به کسانی که کمتر از من شانس پیشرفت داشته‌اند کمک کنم...
حسین  (علیه السلام)  به من آموخت دیگران را بر خود مقدم بدارم و رفتار خوبی از خود نشان دهم...
حسین (علیه السلام)  به من آموخت تا به عقایدم ایمان داشته باشم...
با آنچه اشتباه است مخالفت کنم و در کنار چیزهای درست بایستم...
در راهی که پیش گرفته‌ام ثابت قدم باشم...

(5)اهدای بطری‌های آب مزین به نام امام حسین (علیه السلام)  ؛

اهدای بطری آب و بیان ظلم دشمنان آن حضرت در ممانعت از رسانیدن آب به امام و اهل بیتشان در کربلا از دیگر اقدامات این گروه است.

گفتنی است این گروه همچنین توانست صدها بطری آب آشامیدنی را به سیل‌زدگان کشمیر اهدا کند.

(6)اطعام فقرا و پخش بسته‌های غذایی بین نیازمندان در کشورهای مختلف؛

یکی از فعالیت‌های تأثیرگذار این گروه اطعام فقرا و پخش بسته‌های غذایی میان نیازمندان در کشورهایی همچون بوروندی، زیمباوه، انگلیس (لندن و بیرمنگام)، لبنان، آمریکا(شهر دنور) و نیوزلند بوده است.

همچنین کمپین سال 2013 این گروه با نام "شبی با نیازمندان و افراد بی‌سرپناه" در تاریخ 22 نوامبر در دانشگاه "مطالعات شرقی و آفریقایی" (SOAS) لندن برگزار شد که طی آن فعالان این گروه ضمن جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای مرکز خیریه "St Mungo's"، بین تعداد زیادی از بی‌خانمان‌های لندن غذای گرم توزیع کردند.

(7)عیادت از بیماران، همنشینی با سالمندان و رسیدگی به ایتام؛

از دیگر اقدامات تحسین‌برانگیز این گروه در معرفی شخصیت امام حسین (علیه السلام)  و دین مبین اسلام می باشد. عیادت از بیماران، همنشینی با سالمندان و رسیدگی به امور ایتام است که سبب آشنایی بسیاری از غیر مسلمان با شخصیت امام حسین (علیه السلام)  شده است.

(8)تمیز کردن داوطلبانه معابر عمومی و فعالیت‌های محیط زیستی ؛

این اقدام نیز سبب جلب توجه مردم به اسلام واقعی و معرفی بیشتر شخصیت امام حسین (علیه السلام)  شده است.

(9)طراحی پوسترهایی برای اعلام تعطیلی روز عاشورا ؛

فعالان این گروه پوسترهای مخصوصی را برای افرادی که قصد دارند تا فروشگاه و محل کار خود را به مناسبت روز عاشورا تعطیل کنند، طراحی کرد.

در این پوستر چنین نوشته شده است:

"
با عرض پوزش، این مکان امروز به احترام سالگرد شهادت مردی به نام حسین (علیه السلام)  که 14 قرن پیش در چنین روزی وفات یافت، تعطیل است. 1/5 میلیارد نفر در سراسر جهان حسین (علیه السلام)  و قیامی را که بر پا کرد می‌شناسند. آیا شما نیز او را می‌شناسید؟"

134747 445

فعالیت ها و اقدامات این گروه بارها و بارها مورد توجه رسانه‌هایی همچون "واشنگتن تایمز"، "گالف نیوز" و "دیلی استار" قرار گرفته است.

در وب‌سایت این گروه بخشی با عنوان پاسخ به سوالات متداول طراحی شده که در آن سعی می‌شود شبهاتی را که ممکن است در ذهن یک غیر مسلمان و یا حتی مسلمانان درباره امام حسین (علیه السلام)  وجود داشته باشد پاسخ دهد؛ سؤالاتی نظیر:

* آیا داستان امام حسین (علیه السلام)  تنها مربوط به مسلمانان است؟


* نگیزه امام حسین (علیه السلام)  از قیام چه بود؟

* چرا شهادت مردی در یک بیابان و آن هم در 1400 سال پیش باید برای من اهمیت داشته باشد؟


*  چگونه از شهادت امام حسین (علیه السلام)  و یارانش امروزه به عنوان یک پیروزی و موفقیت یاد کنیم؟


فعالیت این جوانان نشان می‌دهد که دنیا تشنه اسلام ناب و معارف اهل بیت(علیهم السلام) است و کوچک‌ترین اقدامات می‌تواند انسان‌های زیادی را در سراسر دنیا به سمت این معارف جذب کند.

فعالیت های گروه "حسین کیست؟" در ماه محرم

نهاد "حسین کیست" هر سال برنامه‌های ویژه‌ای برای گرامیداشت روز عاشورا برگزار می‌کند که هم نوعی عزاداری است، هم تبلیغ است و هم کار عام‌المنفعه.

برپایی چادر در دانشگاه‌ها، چاپ اعلامیه‌هایی به زبان انگلیسی در معرفی امام حسین (علیه السلام)  و توزیع در میان افراد جامعه و به ویژه دانشجویان و جوانان، اهدای کتاب درباره سید الشهدا (علیه السلام)  به مردم علاقه مند، توزیع بطری رایگان آب در حالی که اعلامیه‌ای حاوی زندگینامه سالار شهیدان به دور آن الصاق شده است، از اقدامات تبلیغی این گروه در ایام محرم است.

این سازمان با پرداخت هزینه تبلیغات بر روی تابلوهای بزرگ نزدیک میادین پُر تردد، ایستگاه های اتوبوس و قطار تلاش می کند تا در ماه محرم، نام مبارک امام حسین (علیه السلام)  را بر زبان‌ها اندازد و مخاطب را برای دریافت اطلاعات و بسته‌های تبلیغاتی، آماده و مشتاق کند.

سازمان «حسین کیست؟» در ایام محرم با روش های نوین و توجه به ذائقه مخاطبان، به ویژه جوانان، به شناساندن حضرت امام حسین (علیه السلام)  و اشاعه فرهنگ عاشورایی می پردازد که گسترش روزافزون آن، موید کارایی این سازمان است.

همچنین اعضای این گروه، از اول ماه محرم به مدت سی روز، بسته های غذایی، همراه با مطالب آموزشی درباره فرهنگ مبارزه با ظلم در میان افراد بی خانمان و فقیر در شهر پیتربور (Peterborough) انگلیس توزیع می کنند.

در عکس‌های منتشر شده در سایت این نهاد، داوطلبانی دیده می‌شوند که با بازوبندهای قرمز با عنوان «حسین کیست؟» به مراکز انتقال خون می‌روند و خون اهدا می‌کنند.

برخی از اعضای این نهاد هم در گروه‌های کوچک چند نفری در خیابان‌ها بروشور و گل سرخ به مردم هدیه می‌دهند و برایشان توضیح می‌

نظرها

    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است .

ارسال نظر

برای نظر دادن ابتدا با نام کاربری و رمز عبور خود وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید .
برای ورود یا ثبت نام اینجا را کلیک کنید .