بسم الله الرحمن الرحیم

 

اوایل سال 1393 بود که از نوشتن کتابی درباره شهید دکتر عبدالحمید دیالمه مطلع شدیم! برای ما (خانواده شهید ) که نشر  اندیشه ها و سبک زندگی شهید را ادای کوچک حقی بزرگ برگردنمان می دانیم،  بسی مسرت بخش بود؛ اما زمانی که با دست نوشته های اولیه که به اصطلاح برگرفته از مصاحبه های برخی دوستان  بود روبه رو شدیم  متوجه کاستی  جدی در کار گردیدیم. در ابتدا درباره ایراداتی که در متن نگاشته شده ، وجود داشت با دوستانی که مورد مصاحبه قرار گرفتند صحبت کرده و با  اظهارات آنان متوجه شدیم که برخی مطالب را یا اساسا دوستان نگفتند یا اگر گفتند به دلیل اینکه نویسندگان کتاب اساسا با اندیشه، تفکر و شخصیت شهید و فضای زمانی که در آن می زیسته  بیگانه بوده اند، نتوانسته اند مطالب را دقیق و صحیح فهم کنند!

لذا  دیالمه ای را نوشتند که نبود  ونه دیالمه ای که واقعیت داشت ...!!

  مهمترین اشکال  کتاب آن است که  دیالمه  شخصیتی افشاگر!  که بعضا در تلاش برای دستیابی به اسنادی برای افشای برخی شخصیت های سیاسی بعد پیروزی انقلاب و در شرایط حساس  تقسیم قدرت! است نشان داده شده شخصیتی که دائما درتقابل و جنگ وجدال  با این و آن است!! و نه دیالمه ی احیاگر که دغدغه ای جز احیای تفکرات شیعی و آشنا کردن دلهای آماده با حقایق غبار گرفته اسلام در فضای دانشگاه و در سطح عمومی جامعه  است و لذا شور هدایت حرف اول را در منش و سلوکش می زند ، شخصیتی که گرچه براساس تکلیف وارد میدان سیاست شده لکن سیاسی به مفهوم متداول آن نیست  و تقابلش با برخی شخصیت ها ، گروهها ، فرقه ها و اندیشه ها ریشه اعتقادی دارد ودیگر هیچ ! چرا که آنها را مانعی برای دستیابی و عمل به اندیشه اسلام ناب می بیند .

بر این اساس ، تکلیف خود را چنین دیدیم که در نشستی با حضور برخی دوستان شهید و نویسنده اول کتاب( آقای محمد مهدی خالقی) ، در مرکز نشر آثار واندیشه های شهید دکتر دیالمه ، اشتباهات فاحش آن را متذکر شویم و همزمان نویسنده دوم ( خانم مریم قربان زاده ) را نیز در جریان بگذاریم! اما متاسفانه گفتگوها در جهت متقاعد کردن هر دونفر و  اصلاح موارد به نتیجه نرسید ! و متاسفانه غرضهای شخصی بر نصایح مخلصانه دوستانی که سالها از نزدیک شهید را دیده و با او همرزم بوده و زندگی کرده بودند غالب شد! و نهایتا علیرغم  نارضایتی خانواده و برخی دوستان شهید ، پس از مدتی از چاپ کتاب مطلع شدیم !! پس از اطلاع بلافاصله با دفتر نشر معارف که کتاب را به چاپ رسانده بود تماس گرفته ومدیریت محترم نشر را در جریان واقعه قرار دادیم و طی نامه ای رسمی جدای از روح غلط حاکم بر کتاب که در بالا ذکر شد  با نگاهی مسامحه گرانه 35  مورد از موارد خلاف واقع در کتاب را که یا اساسا مصاحبه شوندگان نگفته بودند و یا بد فهمیده شده بود در کنار مطالب منتسب به خانواده که اساسا مصاحبه ای  با آنان انجام نگرفته بود ؛ بیان کردیم که از طرف دفتر نشر وعده اصلاح موارد مذکور در چاپ دوم کتاب داده شد . لکن امروز با گذران 6 سال از این ماجرا  متاسفانه نه تنها این وعده محقق نشد بلکه اخیرا مطلع شدیم که چاپ چهارم کتاب بدون کوچکترین تغییری روانه بازار شده است!! امری که سرانجام ما را علیرغم میل باطنی خود وادار به شکستن سکوت حکیمانه ی این سالها کرد .

گرچه سیره دوستان و خانواده شهید به تأسی از منش آن  شهید گرانقدر همواره پرهیز از ایجاد هیاهو و جنجال در سطح جامعه بوده است  لکن پس از نتیجه ندادن تلاشها ، به جهت ادای حقی که از جانب آن شهید بر دوش خود حس می کنیم مسئولیت خود را چنان دیدیم که شفاف و صریح ضمن گزارشی از حقیقت ماجرا  به همه  دوستداران شهید و طالبان حقیقت عرض کنیم که :

این کتاب گرچه به نام دیالمه است لکن  منبع شناخت  شهید  دیالمه  نیست

چرا که از واقعیت زندگی ، شخصیت ، اهداف و منش شهید دیالمه  به دور است .

این چند کلام  را نه برای اصلاح که امیدی بدان نداریم! بلکه تنها برای ثبت در تاریخ نگاشتیم .

 به امید روزی که دیالمه نه به عنوان یک نماینده مجلس و سیاستمدار که احیانا در برهه هایی و برای برخی اغراض سیاسی می توان افشاگریهای او را مطرح کرد ! بلکه  به عنوان یک عبد صالح  و یک جوان تراز آرمانهای انقلاب اسلامی شناخته گردد. جوانی که عاشق رسول خدا و اهل بیت علیهم السلام بود و در راه احیای اندیشه ناب اسلامی -شیعی  خالصانه با تمام وجود چون مشعلی درخشید و شمعهای خاموش بسیاری  را روشن کرده  وخواهد کرد لذا شایسته است که آنگونه که بود شناخته و الگوی جوانان قرار گیرد .

من الله التوفیق و علیه التکلان .

خانواده شهید دکتر عبدالحمیددیالمه

1399/4/15

نظرها

ارسال نظر

برای نظر دادن ابتدا با نام کاربری و رمز عبور خود وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید .
برای ورود یا ثبت نام اینجا را کلیک کنید .