کشور هندوراس در شمال آمریکای مرکزی، با حاکمیت کلیسای کاتولیک رومی که تا مدت ها فاقد مسجد بود، هم اکنون تنها ۲ مسجد دارد و مسلمانان این کشور برای شرکت در نماز جمعه هر هفته از راه های طولانی سفر می کنند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، درحالی که کلیساهای زیادی در کشور هندوراس واقع در شمال آمریکای مرکزی وجود دارند، تنها یک مسجد و خانه عبادت با گنبدهای سرکشیده به آسمان آبی در شمال غربی شهر سن پدرو سولا در این کشور، از مساجد معدود در آمریکای مرکزی بنا شده است و طیف گسترده و متنوعی از مسلمانان را که از راه دور هر هفته برای برپایی نماز جمعه می آیند به خود جذب می کند.

برای سال های متمادی کشور هندوراس تنها کشور آمریکایی لاتین فاقد مسجد بود. این درحالی است که نزدیک به 25% ساکنان شهر سن پدرو سولا را عرب تبارها تشکیل می دهند. هم اکنون این کشور تنها 2 مسجد دارد که یکی از آن ها در سن پدرو سولا و مسجد کوچکتر در پایتخت هندوراس یعنی تگوسیگالپا واقع شده است.

در این میان مسلمانانی که در شهرها و نواحی فاقد از مسجد در هندوراس زندگی می کنند مجبورند برای عبادت و شرکت در نماز جمعه راهی طولانی را طی کنند.

آرنالدو هرناندز، یک ماهیگیر اهل گریفونا پس از شرکت در نماز جمعه به خبرنگاران گفت: ما قبلا در یک اتاق در نزدیکی بیمارستان نماز می خواندیم. الان وضعیت بهتر شده است. این ماهیگیر هندوراسی مجبور است 3 ساعت رانندگی کند تا بتواند برای شرکت در نماز جماعت از شهر ساحلی محل سکونتش حرکت کند. او 26 سال پیش از دین مسیحیت به اسلام گرویده است. گفتنی است نماز جمعه این مسجد به زبان عربی و اسپانیایی برگزار می شود.

ریشه اسلام در هندوراس

طبق گزارش انجمن پیو در سال 2009، جمعیت مسلمانان هندوراس 11 هزار نفر از جمعیت 9 میلیونی بوده است.

رودولفو پاستور فاسول، یک مورخ در موزه انسان شناسی و تاریخ سن پدرو سولا، توضیح داد که مهاجرت مسیحیان عرب تبار در سه موج و در سال های 1895-1915 از امپراطوری عثمانی، از سال های 1925-1940 به سبب جنگ جهانی اول و بار دیگر در سال های 1950-1970 پس از آسان شدن دریافت ویزا در این کشور اتفاق افتاده است. در دو موج اول بیشتر مهاجران را مسیحیان عرب تبار تشکیل می داده اند که تنها 15% این مهاجران را فلسطینیان آواره تشکیل می داده اند.

گفتنی است هرچند طبق قانون اساسی هندوراس به آزادی مذهبی معتقد است اما دولت این کشور رسما کلیسای کاتولیک رومی را به رسمیت می شناسد و دیگر گروه های مذهبی از جمله مسلمانان از حقوق و امتیازات کمتری برخوردار هستند.

منبع: حوزه نیوز

نظرها

    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است .

ارسال نظر

برای نظر دادن ابتدا با نام کاربری و رمز عبور خود وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید .
برای ورود یا ثبت نام اینجا را کلیک کنید .